Rumunia na motocyklu – PRZEŁĘCZE, LEGENDY I ZAKRĘTY KARPAT
Wolność, przygoda i niezapomniane widoki Rumunii na dwóch kołach!
Pierwszy raz pojechałam do Rumunii w 2009 roku, kiedy z niej wróciłam, za swoją bałkańską podróż otrzymałam nagrodę National Geographic, Traveler 2010. To właśnie wtedy zaczęła się moja fascynacja Rumunią, która trwa do dziś.
Zapraszam Was w motocyklową podróż do Rumunii, podczas której odkryjesz bogactwo historii, kultury i natury tego kolorowego i pięknego kraju – tętniącego życiem gobelinu kultur, przeciętego legendarnymi trasami: spektakularną Transalpiną, słynną Transfogaraską i skalnym wąwozem Bicaz. Po dniach pełnych emocjonującej jazdy, zapierających dech w piersiach spektakularnych widoków, nacieszysz oczy malowanymi monastyrami Bukowiny – regionu ukrytego między łagodnymi, pokrytymi zielonym lasami wzgórzami.
Żegnając się z Rumunią, wjedziemy w region, w którym zatrzymał się czas. To położony w północno-zachodniej Rumunii Maramuresz – miejsce, w którym doświadczenie autentycznej kultury, spotkanie z tradycją i zwyczajami jest na wyciągnięcie ręki każdego podróżnika. Przekonasz się o tym na Wesołym Cmentarzu w Săpânta.
To będzie niezapomniana podróż, a czas który w niej spędzisz, pozwoli Ci zakochać się w Rumunii – kraju pełnym tajemnic i kontrastów.
Dzień 1 – Piątek 05.09
415 km / Motocyklami do Rumunii
Spotkamy się w Krośnie, z którego o 9.00 wyjedziemy niespiesznie ku rumuńskiej przygodzie. Przejedziemy przez Słowację, Węgry i wczesnym popołudniem dojedziemy do Oradei – jednego z najpiękniejszych rumuńskich miast, o bogatej historii sięgającej średniowiecza, z pięknymi zabytkami w barokowym i secesyjnym stylu. Wieczór spędzimy na odpoczynku i integracji po podróży, przygotowując się na pełne wrażeń dni, które przed nami.
Dzień 2 – Sobota 06.09
320km / Park Apuseni i monumentalna Turda
Po śniadaniu pożegnamy się z Oradeą, która będzie naszą bramą do Gór Zachodniorumuńskich i wyruszymy na malownicze drogi Parku Narodowego Apuseni. Zakręt za zakrętem, czerpiąc radość z jazdy i widoków będziemy jechać w kierunku słynnej kopalni soli w Turdzie, zatrzymując się po drodze w malowniczej wiosce Rimeta. W Turdzie – jednej z największych i najstarszych kopalni w Europie, zachwycą nas podziemne krajobrazy. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich, a dziś zaskakuje odwiedzających niepowtarzalnym charakterem i ogromem przestrzeni.
Dzień 3 – Niedziela 07.09
270 km / Transalpina na motocyklu
Trzeciego dnia czeka nas motocyklowa wyprawa na „Transalpinę” – jedną z najbardziej malowniczych dróg w Rumunii, która przecinając Łuk Karpat prowadzi przez zapierające dech w piersiach Góry Parang. Transalpina to najwyżej położona droga w kraju, osiągająca swój najwyższy punkt na przełęczy Urdele, która wznosi się na wysokość 2145 metrów.
Zakręty, widoki, wioski – Transalpina to kwintesencja Rumunii, a początek września, to idealny moment, aby nią przejechać unikając wakacyjnych tłumów.
Dzień 4 – Poniedziałek 08.09
240 km / Motocyklem na Transfogaraskiej i Zamek Drakuli
Tego dnia złożymy pokłon słynnej Trasie Transfogaraskiej – uznanej przez wielu za największą atrakcję Rumunii. Malownicza, niemal 150 kilometrowa trasa skradła serca producentów Top Gear, którzy uznali ją za najpiękniejszą drogę świata. Jestem pewna, że pokonasz tę trasę z zapartym tchem, delektując się każdym zakrętem, podziwiając widoki, przestrzeń i atrakcje po drodze. Zapora Vidraru, jezioro Balea, położone w sercu Gór Fogaraskich, to tylko niektóre przystanki na naszej trasie.
Pożegnanie z Transfogaraską nie będzie jednak końcem emocji! Na koniec dnia zjedziemy do Branu, gdzie zwiedzimy słynny Zamek Vlada Drakuli.
Wieczór spędzimy w Braszowie, jednym z najpiękniejszych miast w Transylwanii, znanym z gotyckiej architektury i średniowiecznego klimatu, zastanawiając się która z dwóch dróg – Transfogaraska czy Transalpina, skradła nasze serca.
Dzień 5 – Wtorek 09.09
255 km / Historia i kolory Transylwanii
To będzie dzień pełen atrakcji, który zaczniemy od odwiedzin w zachwycającym kompleksie parkowo-pałacowym Castelul Peleş (pałac Peles) – letniej rezydencji pierwszego króla Rumunii. Mieszkańcy Rumunii uzają to miejsce za symbol swojego kraju, a turyści zgodnie twierdzą, że jest to najpiękniejszy zamek na terenie Rumunii.
Kolejnym przystankiem na naszej na trasie będzie Viscri – malownicz saska wioska, w której czas zatrzymał się przed wiekami. Drewniane domy, uliczki wyłożone brukiem i górujący nad okolicą warowny kościół ewangelicki, który w 1999 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jeżeli czas będzie nam sprzyjał, tego dnia odwiedzimy również warowny zamek Rupea, z którego roztacza się piękny widok na miasteczko oraz okoliczne wzniesienia.
Dzień 6 – Środa 10.09
270 km / Przez wąwóz Bicaz do Bukowiny
Ten dzień wypełni nam motocyklowa podróż przez łagodne, malownicze tereny między Transylwanią a Bukowiną, a pokonując kolejne kilometry będziemy odczuwać coraz większą radość z jazdy.
Na pierwszy przystanek zatrzymamy się nad Czerwonym Jeziorem z charakterystycznymi, skamieniałymi pniami wystającymi nad powierzchnię.
Kolejną atrakcją na trasie będzie imponujący wąwóz Bicaz – przejazd 6 kilometrowym odcinkiem drogi, z 300 metrowymi skałami rozwieszonymi w powietrzu nad głową, pozostawia w pamięci niezapomniane wrażenia. Dalej pojedziemy na północ, malowniczą i cudownie krętą drogą prowadzącą wzdłuż Jeziora Bicaz.
Dzień 7 – Czwartek 11.09
160 km / Klasztory UNESCO i kultura Bukowiny
Mówi się, że w Bukowina jest regionem, w którym ludzie, natura i bogowie stworzyli jedyne w swoim rodzaju arcydzieło. Najpierw Bogowie namalowali krajobrazy, a potem pomogli ludziom namalować kościoły. To właśnie z nich słynie Bukowina.
Wiele lat temu, od Bukowiny zaczęłam swoją przygodę z Rumunią i pamiętam ją do dziś. Malowane monastyry, niespieszny rytm życia, łagodne krajobrazy. 22 monastyry to znak rozpoznawczy tego regionu. Zatrzymamy się w trzech z nich, z których każdy jest niezwykły i piękniejszy od poprzedniego: Voronet, Sucevita, Moldovita. Nie można wyjechać z Rumunii bez krótkiej wizyty w tych miejscach.
Dzień 8 – Piątek 12.09
280 km / Piękny Maramuresz
Ostatni dzień naszej motocyklowej podróży po Rumunii rozpoczniemy od mocnego, motocyklowego akcentu – przejazdu przez przełęcz Prislop.
Dalej, jadąc na wschód, zatrzymamy się w klasztorze Barsana, aby z bliska obejrzeć prawdzią perełkę architektoniczną, symbol tradycyjnych budowli Maramureszu z charakterystycznym dachem pokrytym gontem, wieżą nad przedsionkiem, wydłużoną altaną i hełmem.
Odwiedzimy także unikatowy na skalę światową Wesoły Cmentarz w Săpânța – gdzie kolorowe drewniane krzyże i dowcipne, rymowane epitafia przypominają zwyczaje dawnych mieszkańców regionu.
W trakcie tej podróży:
– Przejedziesz motocyklem przez malownicze drogi Parku Przyrody Apuseni;
– Zdobędziesz słynną Transalpinę – najwyżej położoną drogę w Rumunii ;
– Pokonasz niezliczoną ilość zakrętów Trasy Transfogaraskiej
– Odwiedzisz warowny kościół w Viscri
– Zachwycisz się misternie malowanymi klasztorami Bukowiny ;
– Zjedziesz w głąb kopalni soli w Turdzie;
– Poznasz tajemnice Zamku Drakuli w Branie – najbardziej rozpoznawalnej i zagadkowej atrakcji w kraju;
– Uśmiechniesz się zaskoczony na Wesołym Cmentarzu w Sapanța – znanym z kolorowych nagrobków i humorystycznych epitafiów;
– Poczujesz ogrom gigantycznych skał w wąwozie Bicaz ;
– Zachwycisz się Pałacem Peles – letnią rezydencją pierwszego króla Rumunii;
– Odwiedzisz słynne, rumuńskie miasta: Brasow, Oradea;
– Przejedziesz przez słynne przełęcze Prislop i Predele;
– Zdobędziesz zamek Rupea – twierdzę zbudowaną na bazaltowej skale;
– Poczujesz unikalny klimat klasztoru w Bârsana – perły drewnianej architektury;
– Poznasz lokalne tradycje, kuchnię i historię ;
– Doświadczysz bliskości natury i oryginalnej kultury niepowtarzalnego kraju jakim jest Rumunia;
Cena wyjazdu:
– 4500 pln motocyklista
– 4200 pln pasażer
Istnieje możliwość dopłaty do pokoju 1 osobowego.
Cena obejmuje:
– Udział w podróży
– Asystę pilota-opiekuna grupy na trasie
– 8 noclegów w pokoju dwuosobowym ze śniadaniami w hotelach *****, **** i ***
– Opłaty klimatyczne
– Ubezpieczenie KL, NNW i OC
– Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
Cena nie obejmuje:
– Motocykla do wzięcia udziału w imprezie
– Paliwa do motocykla
– Wyżywienia, poza 8 śniadaniami w miejscach zakwaterowania
– Opłat parkingowych oraz drogowych
– Ubezpieczenia motocykla i kosztów pomocy drogowej w przypadku awarii (zalecane wykupienie na czas wyjazdu Assistance Motocyklowego na Europę)
– Biletów wstępu do muzeów i innych atrakcji turystycznych (łączny koszt około 150 pln)
– Nieobowiązkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (istnieje możliwość zakupu ubezpieczenia przy dokonywaniu rezerwacji)
Istotne informacje:
– Termin podróży: 05.09 (piątek) – 13.09.2025 (sobota)
– Zbiórka: 05.09 – godz. 9:00 Krosno
– Nawierzchnia: 99% asfalt
– Łączny dystans: 2500 – liczone od/do miejsca zbiórki
– Dojazd pierwszego dnia do miejsca noclegu: 415 km
- Teren: malownicze i kręte drogi, trasy górskie (Transalpina, Transfogaraska)
– Poziom trudności: średni; Wiele dróg, którymi będziemy jeździć, to drogi górskie
– Zakwaterowanie: Wszystkie hotele przygotowane dla Was, mają wyłącznie standard *****, ****, ***
– Dokumenty: wymaganym dokumentem do przekroczenia granic jest dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie motocykla. Na czas podróży, zalecane jest ubezpieczenie Assistance gwarantujące ewentualne holowanie, naprawę motocykla.
Ilość miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: Anna Jackowska-Pluta
wyprawa@aniajackowska.pl
604 755 666
Organizatorem wycieczki jest MERITUM ANNA JACKOWSKA-PLUTA posiadającym zezwolenie na działalność w zakresie organizacji turystyki nr.2728 wydane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
AKTUALNOŚCI / CZYTAJ WSZYSTKIE →
Anna Jackowska-Pluta / Kobieta na motocyklu
|
+48 604 755 666
wyprawa@aniajackowska.pl
© 2022 by Anna Jackowska – Created by S+R
All Rights Reserved