WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Warszawa – Zamek Gostynin – pojezierze Gostynińskie – Stado Ogierów w Łącku
– Skansen osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim – Warszawa

Kiedy jechać?

Przejechałam tę trasę w pierwszą sobotę września. Bardzo słoneczną i ciepłą. Na tę podróż wybierzcie właśnie taki upalny dzień. Wtedy przekonacie się, jak przyjemnie jest poleżeć na trawie w cieniu drzew Stada Ogierów w Łącku lub wskoczyć do zimnej wody któregoś z jezior pojezierza Gostyńskiego.

Na dobry początek.

Dzisiaj jedziemy na zachód – na granicę województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Dwie godziny jazdy od Warszawy czekają na nas zielone tereny Pojezierza Gostyńsko – Włocławskiego. Szybki wyjazd ekspresową „siódemką”. W Czosnowie na światłach skręcam w lewo i jadę piękną, wąską i krętą drogą mijając po drodze urokliwe wioski: Truskawkę, Wiersze. Dalej, polecam Wam podróż przez nadwiślańskie rejony malowniczą drogą nr. 575 a potem 573. To właśnie one doprowadzą nas do krainy jezior, których jest tu około 40. Część z nich leży na terenie województwa mazowieckiego, część na terenie kujawsko- pomorskiego, co stanowi doskonały pretekst, aby zajrzeć do naszych sąsiadów. Po wyczerpującej drodze przyjemnie będzie wskoczyć do chłodnego jeziora. Czy to będzie Jezioro Zdworskie, Lucieńskie czy Jezioro Białe – wybór pozostawiam Wam.

Zatrzymaj się

Między kąpielami warto zwiedzić Gostynin – niewielkie miasto o długiej i ciekawej historii, sięgającej VI wieku. Pierwotny gród został zbudowany na pograniczu Mazowsza i Kujaw, na wzgórzu morenowym, znanym jako Łysa Góra. W tym miejscu, przecinały się ważne szlaki komunikacyjno-handlowe. Miejsce, w którym stoi obecny zamek, to usypane wzgórze, na którym Siemowit III zbudował wieżę obserwacyjną. Jego pomysł kontynuował Siemowit IV, który na przełomie XIV i XV wieku, zdecydował się na jej rozbudowę. Postawiony na wzgórzu zamek, szybko stał się jego ulubioną rezydencją. Na przestrzeni wieków, Zamek przebudowywany był wielokrotnie – zmieniało się również jego przeznaczenie. Przez rok, w jednej z komnat, więziono cara rosyjskiego Wasyla IV Szujskiego, który zmarł w Gostyninie 12 września 1612 roku. To jedyny car, który zmarł poza granicami Rosji.

Niemal 200 lat później w mieście wybuchł pożar, podczas którego budowla niemal całkowicie spłonęła. W 1830 jej ruiny zostały odbudowane i przeznaczone na kościół ewangelicki. Po drugiej wojnie światowej na zamku powstał kościół rzymskokatolicki, który funkcjonował tam do 1978 roku.  W chwili obecnej, w odnowionym w 2009 roku obiekcie, działa hotel i punkt informacji turystycznej. O skomplikowanej historii tego miejsca opowiada przewodnik, którego trzeba zamówić z wyprzedzeniem. Na szczęście piękny widok na Skrwę, roztaczający się z tarasu, zawsze czeka na gości. Warto go zobaczyć.

→    Zamkowa 31, 09-500 Gostynin

Ukrytym skarbem okolicy jest niemal stuletnie Państwowe Stado Ogierów w Łącku. Przestronny teren położony nad Jeziorem Łąckim, w otoczeniu lasów, sam w sobie jest dobrym miejscem na odpoczynek. Walory krajobrazowe tego miejsca, wielokrotnie doceniano w przeszłości. W latach 1872-1873 nad jeziorem wybudowano pałac w stylu neorenesansowym, należący do Mikołaja Fuhrmana, oficera rosyjskiego. W latach 1938-39 r. pałac był letnią siedzibą marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Obecna wartość pałacu tylko nielicznym pozwala na cieszenie się jego piękną architekturą a i właściciele często się zmieniają.

Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania. Za to w stadninie (najlepiej zadzwonić przed przyjazdem) możemy zobaczyć: zabytkowe pojazdy konne wystawione w powozowni, konny pensjonat, ujeżdżalnię. Dookoła jest naprawdę pięknie. Nie bez powodu, wiele filmów kręconych było na tych terenach. Oglądając uważnie „Szatana z VII klasy”, „Stawkę większą niż życie”, „Szwadron”, „Cwał” oraz „Ogniem i Mieczem” poczujecie namiastkę tego, czego możecie się spodziewać odwiedzając Łąck i okolicę.

→    Płocka 12, 09-520 Łąck

Przerwa w podróży

 1. Cukiernia „Wasiakowie” – Klimatyczna kawiarnia na rynku, bardzo blisko zamku, to najlepsze w okolicy miejsce na słodką przekąskę. Nie tylko motocykle potrzebują paliwa! Adres: Rynek 21A, 09-500 Gostynin.
 2. Cukiernia „Świat Słodkich Inspiracji” – dla bardzo wymagających łasuchów.  Adresy: Bierzewicka 32, Floriańska 11.

Restauracje

 1. Zapiekanki „U Mariana” – gastronomiczne królestwo Pana Mariana. Oferta, jak nazwa lokalu wskazuje, to klasyczny fast food. Ale w jakim wykonaniu! Nawet Ci, co dbają o zdrowie i centymetry w talii będą zachwyceni. Zapiekanki wyborne. Adres: Polna 4a, 09-500 Gostynin.
 2. Przystań pełna smaku – Płocka 14, 09-520 Łąck.
 3. Leśna Chata – Miałkówek 2, 09-504 – pyszne, proste dania z dziczyzny w przystępnych cenach.
 4. Restauracja Łasica – A. Lucień 42, 09-504 Lucień.
 5. „U Rybaka” – bardzo popularne miejsce nad Wisłą, serwujące pyszne dania ze świeżych ryb.
  Wola Brwileńska 1, 09-505 Wola Brwileńska.

Ciekawe miejsca na / obok trasy

 1. Gąbin – Przy Starym Rynku 6, w kamienicy z 1809 r. urodził się ostatni premier rządu II Rzeczpospolitej Sławo Skladkowski – propagator słynnych „sławojek”.  W odrestaurowanej kamienicy, której architektura nawiązuje do stylu barokowego mieści się Społeczne Muzeum Ziemi Gąbińskiej. Wcześniej w kamienicy poza funkcją mieszkalną, mieściły się tutaj Sąd Gminny, rosyjskojęzyczne gimnazjum.
 2. Studzieniec – Wspaniale odrestaurowany pałac z 1790 roku. Dwukondygnacyjny, klasycystyczny pałac zaprojektowany przez architekta Hilarego Szpilowskiego przez wiele lat popadał w ruinę. W 2018 roku, rodzina Olewników, zakończyła niemal 10 letni remont obiektu. Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania ale warto przyjrzeć mu się z oddali.
 3. Miałkówek – opuszczony ośrodek. Modernistyczne budynki z tajemniczą historią, miejsce popularne wśród fanów Urban Expolration i wandali. Warto je zobaczyć. Jest to zwiedzanie niestandardowe i warto upewnić się, czy w danym momencie legalne.
 4. Wiączemin Polski – Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego.

Jeśli fascynują Ciebie takie wyprawy, masz pomysł na kolejną lub nie wiesz od czego zacząć zapraszam do kontaktu!
Chętnie zorganizuję podróż dla Ciebie lub grupy z którą jeździsz!

AKTUALNOŚCI / CZYTAJ WSZYSTKIE →

Kruklin

Serdecznie zapraszam w motocyklową podróż najpiękniejszymi drogami Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
|

Kobiety na 6 biegu – Bydgoszcz

Przed nami super trening, który w całości odbędziecie na swoich motocyklach!
|

Saksonia już w kwietniu!

Saksonia zachwyca różnorodnością. Przekonaj się o tym, podczas tegorocznej „majówki”.
|

Anna Jackowska-Pluta / Kobieta na motocyklu
|
+48 604 755 666
wyprawa@aniajackowska.pl

© 2022 by Anna Jackowska – Created by S+R
All Rights Reserved