MAZOWIECKIE ZACHWYTY MOTOCYKLOWE

Mazowieckie Zachwyty Motocyklowe – Żyrardów

Nad ostatnimi w tym sezonie Mazowieckimi Zachwytami Motocyklowymi wisiały chmury i nawet trochę popadało, ale ludziom z pogodą ducha, takie drobiazgi w niczym nie przeszkadzają. Przygotowani na nagłe zmiany pogody, ruszyliśmy przed siebie.

Niektóre mazowieckie drogi znamy na pamięć i wydają się nie mieć przed nami żadnych tajemnic, ale tym razem, nadwiślańsko -k amipnowski klasyk motocyklowy, urozmaiciliśmy skokiem w bok i w klimatycznej restauracji „Secy za wałem”, położonej tuż przy nadwiślańskim wale, delektowaliśmy się jesiennymi specjałami. Poznawanie nowych smaków to nieodłączna część podróży, a na Mazowszu nie brakuje miejsc, z doskonałą kuchnią. Po zupie grzybowej, szarlotce i pysznej kawie, w jeszcze lepszych nastrojach, ruszyliśmy do Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. W jednym z pofabrycznych budynków Bielnika, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki, mieści się niezwykłe muzeum, łączące, jak kolorowa nić, przeszłość z teraźniejszością. Muzeum pielęgnuje pamięć o tradycjach lniarskich Żyradowa, z czasów, kiedy fabryka była potęgą i zatrudniała tysiące pracowników.

Jeśli interesują Ciebie takie wydarzenia, masz pomysł na kolejne lub nie wiesz od czego zacząć zapraszam do kontaktu!
Chętnie zorganizuję podróż lub szkolenie dla Ciebie lub grupy z którą jeździsz!

W podróż po ponad 180-letniej tradycji miejsca zabrał nas dyrektor Muzeum Jacek Czubak, który oprowadził nas po zakamarkach dawnego budynku drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich. Na główną ekspozycję muzealną składa się kilkadziesiąt zabytkowych maszyn i urządzeń z lat 70. i 80. XX wieku, stanowiących kompletny ciąg technologiczny, prezentujący najważniejsze elementy procesu obróbki surowca włókienniczego i produkcji tkanin. Na szczególną uwagę zasługuje najdłuższa w Polsce drukarka płaska do sitodruku, a także unikatowe eksponaty, pracujące w żyrardowskiej fabryce przez całe ubiegłe stulecie.

Surowe hale wypełnione maszynami stanowią intrygującą przestrzeń do prezentowania sztuki. Grafiki, obrazy, fotografie wypełniają industrialne pomieszczenia, nadając im niezwykłego charakteru. W każdym zakamarku odkrywa się kolejne tajemnice i doświadcza niezwykłej magii wkomponowanej w prawdziwą historię miejsca.

Projekt Mazowieckich Zachwytów Motocyklowych realizowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach kampanii „Odpocznij na Mazowszu”.

AKTUALNOŚCI / CZYTAJ WSZYSTKIE →

Szlak zabytków techniki

W 2024 roku Polskie Zachwyty Motocyklowe wyruszą na Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego. To bez wątpienia najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce.
|

Kruklin

Serdecznie zapraszam w motocyklową podróż najpiękniejszymi drogami Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
|

Kobiety na 6 biegu – Bydgoszcz

Przed nami super trening, który w całości odbędziecie na swoich motocyklach!
|

Anna Jackowska-Pluta / Kobieta na motocyklu
|
+48 604 755 666
wyprawa@aniajackowska.pl

© 2022 by Anna Jackowska – Created by S+R
All Rights Reserved