MAZOWIECKIE ZACHWYTY MOTOCYKLOWE

Mazowieckie Zachwyty Motocyklowe – Szydłowiec, Chlewiska

Niektórzy dla tych Mazowieckich Zachwytów Motocyklowych, przyjechali aż z Tczewa, niektórzy przełożyli zagraniczne urlopy. I ani jedni, ani drudzy nie żałowali. Mazowsze, jak zawsze zachwyciło sielskimi krajobrazami, krętymi drogami i bezmiarem sadów, w których już coraz więcej czerwonych jabłek.

Naszą podróż zaczęliśmy od Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Muzeum znajduje się w położonym na wyspie, otoczonym fosą, gotycko-renesansowym zamku – niegdyś siedzibie magnackich rodów, Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Jeśli interesują Ciebie takie wydarzenia, masz pomysł na kolejne lub nie wiesz od czego zacząć zapraszam do kontaktu!
Chętnie zorganizuję podróż lub szkolenie dla Ciebie lub grupy z którą jeździsz!

Muzeum szydłowieckie to pierwsze w świecie samodzielne muzeum poświęcone ludowym instrumentom muzycznym. W swojej kolekcji ma ponad trzy tysiące muzealiów z całego świata. Od najprostszych gwizdków glinianych, piszczałek, piór, poprzez bębenki, bębny, burczybasy, po instrumenty o większym i dużym stopniu komplikacji, jak skrzypce, skrzypce diabelskie, liry korbowe czy dudy i harmonie. Muzealna kolekcja to instrumenty z różnych okresów – od najstarszych egzemplarzy, jak XVII-wieczne kotły czy złóbcoki z 1705 r., XIX-wieczne mazanki i basy, po instrumenty z początku XXI wieku.

Niektóre z eksponatów zaprezentowanych w salach, można nie tylko zobaczyć, ale usłyszeć, dotknąć i samemu na nich zagrać. Bardzo lubię to niezwykłe muzeum wypełnione muzyką. Zaglądajcie tam koniecznie, aby wyruszyć w muzyczną podróż i posłuchać dźwięków sprzed lat.

Ze świata muzyki, przejechaliśmy w świat techniki. Niecałe 8 km od Szydłowca, znajduje się Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach. Huta została wybudowana w latach 1890-1892 przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne. Jej sercem był jedyny w Europie Środkowej, wielki piec opalany węglem drzewnym. Działa z niewielkimi przerwami, aż do 1940 roku. Po II wojnie światowej obiekt został przekazany pod opiekę Muzeum Techniki w Warszawie i obecnie jest jego Oddziałem Terenowym. Na terenie 2 hektarowego kompleksu znajdują się zabudowania starej huty, zachowane maszyny oraz zabytkowe samochody, motocykle i maszyny do szycia. Chlewiska to prawdziwa perła na szlaku Industrialnego Mazowsza! Raj dla miłośników techniki i polskiej motoryzacji, idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Warszawy.

To był długi dzień wypełniony piękną podróżą. A ja, jadąc mazowieckimi drogami, z kolumną motocykli, cały czas się uśmiecham, czując radość i zachwyt, że dookoła jest pięknie. Lubię to swoje Mazowsze.

Projekt Mazowieckich Zachwytów Motocyklowych realizowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach kampanii „Odpocznij na Mazowszu”.

AKTUALNOŚCI / CZYTAJ WSZYSTKIE →

Szlak zabytków techniki

W 2024 roku Polskie Zachwyty Motocyklowe wyruszą na Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego. To bez wątpienia najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce.
|

Kruklin

Serdecznie zapraszam w motocyklową podróż najpiękniejszymi drogami Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
|

Kobiety na 6 biegu – Bydgoszcz

Przed nami super trening, który w całości odbędziecie na swoich motocyklach!
|

Anna Jackowska-Pluta / Kobieta na motocyklu
|
+48 604 755 666
wyprawa@aniajackowska.pl

© 2022 by Anna Jackowska – Created by S+R
All Rights Reserved