MAZOWIECKIE ZACHWYTY MOTOCYKLOWE

Mazowieckie Zachwyty Motocyklowe na Mazowieckim Szlaku Tradycji

Mimo niesprzyjających prognoz, temperatur niezachęcających do wyjścia z domów, Mazowieckie Zachwyty Motocyklowe wyruszyły w drogę w bardzo licznej grupie. Okazało się, że surowa jesienna aura nie przeszkadza w motocyklowej podróży – ciekawy cel i dobre towarzystwo są wystarczającą motywacją, aby wyruszyć przed siebie.

Pierwszy etap podróży, doprowadził nas do Izby Pamiątkowej Guzikarstwa w Sochocinie. To miejsce absolutnie niezwykłe. Kameralne muzeum poświęcone jest historii produkcji guzików z muszli wyławianych z Wkry, Wisły, Warty i Bugu- unikalnego rzemiosła, które rozwijało się w Sochocinie na przełomie XIX i XX wieku. Edukacyjną podróż zaczęliśmy od obejrzenia filmu „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”, który przedstawił nam proces produkcji guzika – od zbioru i skupu muszli, przez czyszczenie, wycinanie i polerowanie, aż do etapu sprzedaży. Ruchome obrazy uruchomiły wyobraźnię i pozwoliły przenieść się w czasie. Po zakończonej prelekcji, przeszliśmy do muzealnych sal, w których filmowa opowieść został uzupełniona o archiwalne zdjęcia, dokumenty i przedmioty. Dzięki nim dokładniej poznaliśmy historię Sochocina i jego mieszkańców. Wielkoformatowe plansze przedstawiają historię produkcji guzika, wpływu guzikarstwa na rozwój miejscowości, prezentują wizerunki sochocińskich guzikarzy, ich wspomnienia i relacje. Pod koniec XIX wieku produkcją guzików z muszli w Sochocinie zajmowało się ok. 450 osób, najczęściej były to wielopokoleniowe rodziny. W części zaaranżowanej na pomieszczenie kuchenne z przełomu XIX i XX w. zostały zgromadzone urządzenia służące do wyrabiania guzików z muszli, m.in borownia, tokarnia, dziurkarka – takie urządzenia znajdowały się w domowych manufakturach mieszkańców Sochocina. Na stołach, w skrzyniach, w drewnianych misach, leżą tysiące idealnie wykrojonych, mieniących się w świetle guzików, a tysiące podobnych ozdabiało stroje mieszkańców Warszawy, Łodzi, Petersburga.

Jeśli interesują Ciebie takie wydarzenia, masz pomysł na kolejne lub nie wiesz od czego zacząć zapraszam do kontaktu!
Chętnie zorganizuję podróż lub szkolenie dla Ciebie lub grupy z którą jeździsz!

W deszczowej aurze wyruszyliśmy z Sochocina na zachód, do leżącej nieopodal Sierpca wioski Śniechy. Omijając popularną DK nr.10, wjechaliśmy w kręte, wąskie i bardzo malownicze mazowieckie drogi. I choć motocykle niemal kładły się pod naporem wiatru, deszcz ostro zacinał, to w oddali, nad polami kukurydzy pojawiło się słońce, do którego w końcu i my dojechaliśmy.

Pan Wojciech Solka – mistrz plecionkarstwa przywitał nas gorącą herbatą i ogniskiem! Dzięki jego gościnności natychmiast zapomnieliśmy o niedogodnościach dzisiejszego podróżowania. Pan Wojciech urodził się w rodzinie z wielopokoleniowymi tradycjami plecionkarskimi. Do umiejętności i wiedzy swoich przodków, dodał mistrzowski dyplom i od niemal pół wieku zawodowo zajmuje się plecionkarstwem. Kosze, koszyczki, misy – przedmioty użytkowe z wikliny nadal cieszą się dużą popularnością. Pan Wojciech tajnikami swojej pasji dzieli się na warsztatach, pokazach w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Dla Mazowieckich Zachwytów Motocyklowych zrobił pokaz specjalny w przydomowej pracowni, a po wszystkim zaprowadził nas na plantację wikliny. Zapomnieliśmy o deszczu i przejmującym chłodzie. I mimo, że motocykle mają ograniczoną pojemność bagażową, okazało się, że zawsze znajdzie się w nich miejsce na pamiątki z podróży. Kosze, koszyczki, pudełka wyplecione z sercem przez Pana Wojciecha, rozjechały się po Mazowszu i …Pomorzu.

Tegoroczne Mazowieckie Zachwyty Motocyklowe pokazały uczestnikom inne, trochę zapomniane oblicze Mazowsza. Spotkania z ludźmi – twórcami regionu, wprowadziły w motocyklowe podróże unikatowy walor poznawczy i dokumentacyjny, a przede wszystkim nadały im dodatkowego, niepowtarzalnego kolorytu.

Inspiracją w planowaniu wyjazdów była strona: https://mazowieckiszlaktradycji.pl

Projekt Mazowieckich Zachwytów Motocyklowych realizowany jest przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach kampanii „Odpocznij na Mazowszu”.
Partnerami projektu są: Yamaha Motor oraz Polski Związek Motorowy

Anna Jackowska – Pluta, Kobieta na motocyklu

AKTUALNOŚCI / CZYTAJ WSZYSTKIE →

Kobiety na 6 biegu – Szkolenia i wyjazdy

Szkolenia motocyklowe i wyjazdy
dla Kobiet wracają w 2025!
|

Dzień Kobiet dla Kobiet na 6 biegu

Zaczynamy już w marcu
od weekendu z okazji Dnia Kobiet!
|

Austria i Włochy

Marzysz o motocyklowej wyprawie w Alpy? Lipiec to idealny moment na motocyklowe wakacje!
|

2 + 6 = ?

Anna Jackowska-Pluta / Kobieta na motocyklu
|
+48 604 755 666
wyprawa@aniajackowska.pl

© 2022 by Anna Jackowska – Created by S+R
All Rights Reserved